Ludwig van Beethoven – Fur Elise

Kompozitorius

Liudvikas van Bethovenas (vok. Ludwig van Beethoven arba Betovenas, 1770 m. gruodžio 17 d. Bona, Vokietija – 1827 m. kovo 26 d. Viena, Austrija) – vokiečių klasikinės muzikos kompozitorius, žymi figūra muzikoje pereinamajame laikotarpyje tarp klasicizmo ir romantizmo epochų. Plačiai pripažįstamas kaip vienas iš didžiausių kompozitorių.

Maždaug nuo 28-erių metų Bethovenas ėmė kursti, apie 50 gyvenimo metus visai apkurto.

Jo asmeninis gyvenimas buvo sudėtingas: kompozitorius niekad nevedė, tačiau žavėjosi jam nepasiekiamomis moterimis, dažnai pykdavosi su giminėmis, jo elgesys su kitais žmonėmis būdavo nepatenkinamas. Turėjo finansinių bėdų. Šie blaškymaisi atsispindi ir jo muzikoje. Jo kūryba įkvėpė daugelį vėlesnių kompozitorių, muzikantų ir klausytojų.

Bethovenas išgarsėjo savo sonatomis ir simfonijomis, iš kurių labiausiai žinomos 3-ioji („Herojinė”), 5-oji („Likimo”) ir 9-oji („Džiaugsmo”).


Kūrinys

Tai viena populiariausių Beethoveno kompozicijų. Tikrasis pavadinimas yra Bagatelė Nr.25 (a-moll), bet dažniau naudojamas "Fur Elise" ("Elizai"). Sukurta buvo 1810 m., bet išleista tik po jo mirties 1867 m.

Nėra tiksliai žinoma kuriai merginai jis ją sukūrė. Gali būti, kad jos vardas buvo ne Eliza, o Teresa.


Kaip groti

Originaliai šis kūrinys atliekamas fortepijonu. Žemiau pateikiu jo aranžuotę (pritaikymą) gitarai. Galima groti ir su akustine ir su klasikine gitara.

Groti reikės pirštais derinant melodiją ir arpedžio. Dalis akordų bus nepilni, kaip pavaizduota akordų diagramose virš natų.

Dėmesio! Kūrinį sudaro 3 lapai. Čia pateiktas tik 1-as lapas. Visą kūrinį (TAB’us, natas ir garso takelį) gali parsisiųsti puslapio apačioje.


Čia gali parsisiųsti "Fur Elise" ("Elizai") TAB'us, natas ir garso takelį MIDI formate: