Barre akordai

Kas yra barre akordai?

Barre akordais (barre chords) vadinami tokie akordai, kuriuos grojant reikia su 1-u pirštu prispausti visas arba keletą gitaros stygų.

Kiti pirštai sudedami kaip ir atviruose akorduose, tiktai kita pirštuote, nes 1-as pirštas jau tampa užimtas.

Barre akordus prispausti yra žymiai sunkiau, nei atvirus akordus. Tad pradedantiesiems pirmiausia reikia išmokti atvirus akordus, septakordus, jėgos akordus. Tuomet, kai jau sustiprės kairės rankos pirštai, rekomenduoju pereiti prie barre akordų. Reikės nemažai kantrybės ir pastangų kol barre akordai pradės skambėti švariai ir užtikrintai. Jei pirmą kartą pabandžius, pasirodys, kad misija neįmanoma, tuomet vėl pabandyk po kelių dienų. Po to vėl… Vieną dieną pastebėsi, kad barre akordai pradeda skambėti.

Kai kuriais atvejais išvengti barre akordų (arba sumažinti jų kiekį dainoje) padeda specialus prietaisas vadinamas kapodasteriu.


Barre akordų tipai

1. Didysis barre, kuomet su 1-u pirštu prispaudžiamos visos 6 arba 5 stygos:

Fm akordas
Fm akordas (didysis barre)

2. Mažasis barre, kuomet su 1-u pirštu prispaudžiamos 2-4 stygos:

C# akordas
C# akordas (mažasis barre)

F akordas

Pirmasis barre akordas, kurio tau prireiks, greičiausiai bus F akordas. Nuotraukoje, esančioje žemiau, parodyta kaip jį reikia prispausti. Pirmas pirštas I skirsnyje spaudžia visas 6 stygas. Likę 3 pirštai yra sudėti kaip atvirame E akorde.

F akordas
F akordas

Kitaip sakant, akordas F yra E akordas, tik paslinktas 1 skirsniu tolyn. Stygos, kurios E akorde buvo laisvos dabar yra užspaustos su 1-u pirštu.

F akordas (schema)

Žemiau esančiame video rodau kaip geriau prispausti F akordą ir ką daryti, kad jis gerai skambėtų:

Naudingos informacijos anglų kalba, kaip prispausti F akordą gali rasti ir čia.


Kaip prispausti barre akordus, kad jie gerai skambėtų?

5 patarimai

  1. Gerai prispausk stygas su 1-u pirštu.
  2. Nykštys turi gerai remtis iš kitos pusės į grifo vidurį.
  3. Kairės rankos alkūnę laikyk arti savo šono (neišskleisk "sparno').
  4. Kitus pirštus (2, 3 ir 4-ą) laikyk išgaubtus.
  5. Geriau barre akordą pradėti dėlioti ne nuo 1 piršto, o nuo kitų pirštų. Pvz., jei nori groti F akordą, pabandyk pirmiau sudėti 2, 3 ir 4 pirštus ir tik po to prispausti visas stygas su 1 pirštu. Daugeliui taip sudėlioti pirštus yra lengviau.


Pirštų treniruoklis

Kaip jau ir rašiau aukščiau, norint gerai prispausti barre akordus, reikia sustiprinti kairės rankos pirštus. Galima tą pasiekti nuolat ir sistemingai grojant. Bet kad tas įvyktų greičiau, tu gali įsigyti specialų treniruoklį pirštams:

AROMA - Pirstu treniruoklis gitaristams

Jį įsigyti gali muzikos prekių arba internetinėse parduotuvėse.