The Girl From Ipanema

Daina

„The Girl From Ipanema” (Garota de Ipanema) yra gerai žinoma braziliška bossa nova stiliaus daina. Ji buvo parašyta 1962 m. ir tapo to meto pasauliniu hitu. Muziką jai sukūrė Antonio Carlos Jobim, o portugališką tekstą Vinicius de Moraes. Vėliau anglišką tekstą parašė Norman Gimbel. Buvo padaryta daugybė šios dainų įrašų, ji buvo panaudota daugybėje filmų kaip foninė muzika. Manoma, kad „The Girl From Ipanema” daina savo įrašų skaičiumi yra antroje vietoje po bitlų „Yesterday”.

Ipanema yra garsus braziliškas paplūdimys netoli Rio de Žaneiro. Daina buvo sukurta muzikinei komedijai „Dirigivel”. Orginalus dainos pavadinimas buvo „Menina que Passa” („Praeinanti mergina”). Įrašinėjant šią dainą Niujorke su Joao Gilberto, Antonio Carlos Jobim ir Stan Getz, kilo idėja sukurti ir anglišką versiją. Joao žmonai Astrud Gilberto buvo pasiūlyta įdainuoti versiją anglų kalba, nes ji gerai mokėjo angliškai. Jos balsas, be jokių vokalinių triukų, būdingų profesionaliems dainininkams, puikiai tiko tokio stiliaus dainai.

Helo Pinheiro - The Real Girl From Ipanema
The Girl From Ipanema – Helo Pinheiro

Daina buvo inspiruota Heloisa Eneida Menezes Paes Pinto (arba Helo Pinheiro) – 19-metės merginos gyvenusios Montenegro gatvėje madingame Ipanema rajone Rio de Žaneire, Brazilijoje.

Kasdien ji eidavo pro populiarią Veloso barą-kavinę. Ir ne tik į pliažą („…each day when she walks to the sea„), bet ir kitais reikalais. Kartais ji užsukdavo į barą savo motinai nupirkti cigarečių ir išeidavo palydima susižavėjusių vyrų švilpimų. Helo buvo išvaizdi brunetė, traukusi daugelio lankytojų dėmesį. 1962-ųjų žiemą kompozitoriai dažnai matydavo į merginą, praeinančią pro barą. Ir nesunku suprasti kodėl jie ją pastebėjo.

Kai daina tapo populiari, Helo irgi tapo įžymybe.

Kuomet šią dainą atlieka moterys, jos dažnai dainuoja ją kaip „The Boy From Ipanema” ir atitinkamai pakeičia tekstą.

Kaip groti

Kadangi tai džiazas, tai gali rasti daugybę „The Girl From Ipanema” versijų YouTube ir kitur. Čia pateikiama viena iš lengvesnių versijų. Tau tiesiog reikia išmokti prispausti džiazinius akordus ir juos groti bossa nova ritmu. Įžangoje tas ritmas šiek tiek varijuojamas, o vėliau jau išlaikomas toks pat iki dainos pabaigos. Jei tau įžangos ritmas pasirodys pernelyg painus ar keistas, pakeisk pagal save. Nebijok eksperimentuoti ir pridėti kažką nuo savęs.

Paprastai džiaze yra improvizuojama. Standartiškai laikomasi tokios schemos:

1. Parodoma tema (gan tiksliai pagrojama pagrindinė melodija, tema ir pan.)

2. Improvizuojama. Dažniausiai būna ratu sukama ta pati struktūra ir tie patys akordai (harmonija).

3. Repriza. Po improvizacijų grįžtama prie temos ir baigiama.

Temos ekspozicija – > Improvizacijos – > Repriza

Žinoma, galima ir nesilaikyti šios schemos.

Žemiau pateiktas tik 1-as tokios tradicinės schemos punktas. Ir tu šią dainą gali tiesiog taip ir atlikti – t.y.,  be jokių improvizacijų.

A. C. Jobim - The Girl From Ipanema_(1)_GitarosPamokos

Čia gali parsisiųsti visos dainos TAB’us ir garso takelį MIDI formate:

Pastaba: MIDI faile dar skamba ir kita gitara, kuri groja melodiją. Ją pridėjau, kad gražiau skambėtų ir būtų aiškiau kaip melodija turi derintis su akompanimentu. Be to, pagal tą melodiją tu gali mokytis dainuoti šią dainą.