Gitaros stygos

Gitaros stygos

Stygos akustinėms gitaroms skirstomos pagal storį ir medžiagas, iš kurių jos pagamintos. Pagal storį muzikantai muzikantai stygas vadina 10-kais 11-ais, 12-ais ir pan. Čia jie turi omeny 1-os (ploniausios) stygos storį, kuris iš tikrųjų būna 0.010, 0.011, 0.012 colio ir t.t. Žemiau pateikta lentelė, kurioje gali pamatyti kaip išsirikiuoja kitų stygų storiai (coliais):

Dažniausiai naudojami jau aukščiau minėti 10-kai 11-ai ir 12-ai. Nors yra ir plonesnių bei gerokai storesnių stygų. Žinoma gitaros stygų gamintoja D’Addario stygas 10-tukus vadina Extra Light, 11-tukus – Custom Light ir t.t. (žr. lentelę).

Kokio storio stygas reiktų pasirinkti?

Kuo plonesnės stygos, tuo lengviau jas užspausti, daryti vibrato ir tempimus. Todėl plonos stygos (10-kai) rekomenduojamos pradedantiesiems bei tiems, kas su akustine gitara groja bliuzą ar roką. Tačiau plonos stygos turi keletą minusų:

  1. Trumpiau tarnauja, dažniau nutrūksta
  2. Blogiau laiko derinimą
  3. Skambesyje trūksta masės, žemų dažnių

Todėl, esant galimybei, rekomenduočiau naudoti storesnes stygas. Ypač jei grojate fingerstyle ar kažką panašaus. Jei visąląik grojote tik su 10-kais, siūlau pabandyti 11-us. Duokite sau laiko priprasti. Iš pradžių gali būti nelengva prispausti storesnes stygas. Be to, nuo storesnių stygų gali išlinkti gitaros grifas ir tada reikia pareguliuoti jo išlinkimą naudojant šešiakampį raktą. Jei nieko apie tai neišmanote ieškokite informacijos YouTube arba nuneškite gitarą meistrui ir jis jums ją sureguliuos.

Pagal medžiagas akustinių gitarų stygos dažniausiai skirstomos į bronzines (Bronze) ir fosforo-bronzines (Phosphor Bronze). Yra ir kitokių, pvz. aliuminio-bronzos (Aluminum Bronze). Pagrindinis skirtumas yra tas, kad bronzinės stygos skamba ryškiai, aiškiai, sakyčiau aštriai. O fosforo-bronzinės stygos skamba švelniau, minkščiau. Tad rinkitės pagal savo skonį bei pagal gitarą. Pvz., viena mano akustinė gitara „Martin” ilgą laiką buvo su fosforo-bronzos stygomis. Iš inercijos vėl keisdavau į tokias pačias. Bet gitaros skambesiu nebuvau patenkintas. Skambėdavo ji kažkaip dusliai, trūko aukštų dažnių. Kol vieną sykį nunešiau gitarą meistrui ir kai jis ją sutvarkė, uždėjo bronzines „Elixir” stygas (12-ką). Štai tada mano gitara ir „pragydo”: atsirado aiškumas ir aukšti dažniai.


Kodėl nutrūksta gitaros stygos?

Kartais gitaristams nutinka štai taip:

Nupushes gitarastas

Gitaros stygos nutrūksta dėl 3 priežasčių:

  1. Kai pertempiamos bandant derinti gitarą.
  2. Kai yra labai susidėvėję, surūdiję.
  3. Kai labai intensyviai grojama ar šiaip žalojama gitara.


Kada reikia keisti gitaros stygas?

Manęs mokiniai kartais klausia: "O kada jau reikia keisti gitaros stygas?"

Esu matęs gitarų, nukabintų nuo sienos ar ištrauktų iš sandėliukų, kurių stygos buvo nekeistos 10-20 metų! 🙂 Su tokiomis irgi galima groti, bet skambesys tikrai nebus geras. Laikui bėgant, net ir negrojant, gitaros stygos sensta, rūdija, išsitampo. O jei grojama intensyviai, tuomet stygos dar greičiau susidėvi nuo tampymų, trinties į skirsnius, prakaituojančių pirštų ir delnų.

Jeigu tavo gitara akustinė, tuomet jos stygos yra plieninės. Tik storosios stygos (3, 4, 5 ir 6) dar yra padengtos bronzine apvija:

Gitaros stygos (apvijos)
Akustinės gitaros stygos. Padidintame vaizde gerai matyti stygų apvijos ir įtrūkimas.

Akustinės gitaros stygos greitai ima rūdyti dėl drėgmės, esančios ore ir rankų prakaitavimo. Todėl akustinę gitarą stenkis laikyti pakankamai sausoje vietoje. Kai kurių žmonių rankos itin prakaituoja. Tokiu atveju pravartu naudoti rankšluostėlį ar servetėles.

Akustinėse gitarose dažniausiai nutrūksta 1 ir 3 stygos. Pirmoji todėl, kad ploniausia, o trečioji, kad jai tenka didžiausias krūvis grojant.

Jeigu groji daug (kasdien po 2-5 val.) ir nori, kad tavo gitara skambėtų gražiai ir derėtų, tuomet stygas reiktų kas 3-4 mėnesius. Jei groji gana retai, galbūt užteks pakeisti stygas bent kartą per metus.

Yra stygų rinkinių, kainuojančių kelis kartus daugiau. Tokiose stygose apvijos suvytos tankiau ir jos yra labiau apsaugotos nuo drėgmės bei prakaito. Paprastai tokios stygos ir tarnauja truputį ilgiau. O svarbiausia - ilgai išlaiko gerą skambesį. Gali išbandyti ir brangesnes, jei tau svarbus gitaros garsas ir jei leidžia kišenė.


Jeigu tavo gitara klasikinė, t.y. su nailoninėmis stygomis, tuomet 3 plonosios stygos yra atsparios ir ilgalaikės. Tačiau 4, 5 ir 6 stygos praranda savo gerą skambesį jau po kelių mėnesių. Pati pažeidžiamiausia klasikinėje gitaroje yra 4 styga. Dažnai pasitaiko, kad ji nutrūksta net negrojant.

Taigi, gerai būtų pakeisti nailonines stygas maždaug kas 6 mėnesius. Vien dėl to, kad švariai skambėtų ir gerai derėtų.

Klasikinių gitarų 1, 2 ir 3 stygos, nežiūrint to, kad jos atsparesnės, irgi susidėvi. Jei įdėmiau apžiūrėsi tą stygos pusę, kuri kontaktuoja su skirsniais, tai jei styga sena, pastebėsi jos pažeidimus ir deformacijas.

Pakeitus nailonines stygas naujomis jos tuoj pat išsiderina. Tad rekomenduoju stygas truputį pratampyti arba truputį pagroti ir vėl suderinti. Ir taip keletą kartų.


Elektrinėms gitaroms galioja tie patys principai, kaip ir akustinėms, nes jų stygos irgi yra metalinės. Skirtumas tik tas, kad jų 6, 5 ir 4 stygos yra padengtos apvija iš nikelio, o ne iš bronzos.

Įdomu pastebėti, kad patys garsiausi gitaristai, o dar dažniau jų asistentai, prieš kiekvieną koncertą pakeičia stygas naujomis. Kam? Tam, kad koncerto metu būtų pasiektas geriausias garsas ir geriausias derėjimas.


Kaip reikia pakeisti nutrūkusią gitaros stygą?

Akustinė gitara

Pradedantiesiems gitaristams dažnai būna neaišku, kaip pakeisti gitaros stygas, kai šios nutrūksta. Siūlau tiesiog pažiūrėti žemiau esantį vaizdo įrašą, kuriame rodau kaip pakeisti nutrūkusią akustinės gitaros stygą:

Klasikinė gitara

Klasikinės gitaros stygos keičiamos šiek tiek kitaip. Dažniausiai jos būna be stygos galą fiksuojančių metalinių rutuliukų ir stygas prie tiltelio (angl. bridge) tenka rišti tam tikrais mazgais. Žemiau parodyta schema kaip reikia klasikinės gitaros stygą pernerti per tiltelyje esančią skylę ir užrišti:

Klasikines gitaros stygu keitimas (tiltelis)

Ploniausios stygos (1, 2 ir 3) ne taip lengvai užsifiksuoja ir yra linkę atsirišti. Tad schemos antrajame paveikslėlyje stygą reikia apsukti ne 1, o 3 kartus.

O ant derinimo suktukų stygas geriausia užrišti taip, kaip parodyta žemiau esančioje schemoje:

Klasikines gitaros stygu keitimas (grifo galva)

Ploniausios stygos (1, 2 ir 3) pažymėtos raide A. Jas reikia rišti taip, kaip parodyta viršuje. Pirmoji apvija turi eiti per kairę suformuoto mazgo pusę, o likusios apvijos dešinėje mazgo pusėje.

Storiausios stygos (6, 5 ir 4) pažymėtos raide B. Jų rišimo schema parodyta žemiau. Pirmoji apvija turi eiti per dešinę suformuoto mazgo pusę, o likusios apvijos kairėje mazgo pusėje.

Kad visi žingsniai būtų aiškūs, siūlau pasižiūrėti šią nuorodą:

http://www.wikihow.com/Change-Classical-Guitar-Strings

Čia nuotraukų pagalba parodyti visi etapai kaip reikia pakeisti klasikinės gitaros stygas.


Ar galima pakeisti tik vieną gitaros stygą?

Labai dažnai manęs klausia ar galima pakeisti tik vieną nutrūkusią gitaros stygą, ar būtina keisti visas iškart? Atsakymas: GALIMA.

Muzikos prekių parduotuvėse gitaros stygas parduoda ir komplektais ir po vieną. Keisti visas stygas reikia kai jos paseno, susidėvėjo. Tuomet tikrai neverta pirkinėti po vieną ir kaitalioti. Geriau pakeisti visas iš karto ir mėgautis atgimusiu gitaros skambesiu! Tačiau jeigu stygas keitei neseniai ir per klaidą ar nelaimę kažkuri styga nutrūko, tuomet užteks pakeisti tik tą stygą.

Patarčiau visada turėti atsarginių stygų komplektą ir dar papildomai turėti 1-ą (ploniausią) stygą, nes labai didelė tikimybė, kad ji nutrūks pirmoji.


Ar galima ant klasikinės gitaros uždėti metalines stygas ir atvirkščiai?

Ant klasikinės gitaros dėti metalines stygas nerekomenduočiau, nes jų tempimo jėga yra žymiai didesnė. Tad po kurio laiko jos gali atplėšti tiltelį arba išlenkti grifą, o klasikinėje gitaroje jis nereguliuojamas.

Ant akustinės gitaros uždėti nailonines stygas galima. Dažniausiai taip daro žmonės, jei jiems metalinės stygos pjauna pirštus ir jie nori palengvinti pradinį mokymosi etapą. Tačiau akustinė gitara su nailoninėmis stygomis skambės labai dusliai ir neišraiškingai. Žinoma, jeigu turi piktus kaimynus ir nori, kad tavo akustinė gitara būtent taip ir skambėtų, tuomet gali uždėti nailonines stygas.