Kaip efektyviai mokytis groti

7 patarimai

Patarimai, kaip mokytis groti gitara greičiau ir efektyviau

1. Grok trumpai, bet dažnai!

Žymiai geresnį rezultatą gausi, jei kasdien grosi po 10 – 15 min., o ne vieną kartą per savaitę 2 val.

Paskaičiuokim:

  • jei grosi kasdien po 15 min., per savaitę susidarys 7 x 15 = 105 min.
  • jei grosi vieną kartą per savaitę 2 val., bus 2 x 60 = 120 min.

Taigi, pirmuoju atveju net ir laiko sutaupysi. Taip pat mažiau skaudės pirštus. Bet labiausiai tave nudžiugins rezultatai – tavo grojimas sparčiai gerės!

Beje, pradžioje teks susitaikyti su skausmu pirštų pagalvėlėse. Tai truks tol, kol nesusiformuos storesnė oda („mazoliai”):

Jei pirštų pagalvėles skauda labai stipriai, reiškia kažkas negerai su gitara. Ji gali būti nesureguliuota, stygos per aukštai arba per storos ir pan.

Gitarą visada laikyk po ranka! Žymiai sunkiau prisiruošti groti, jei gitara yra dėkle ir dar pakišta kur nors po lova ar sunkiai prieinamoj vietoj. Tada juk reikia vos ne žygdarbį atlikti, kad ją pasiimti ir paruošti grojimui.

Gitara turi būti visada šalia kur tu mėgsti būti. Pvz., jei dažnai sėdi prie kompiuterio, tuomet gitarą ir laikyk šalia. Geriausia tam nusipirkti štai tokį gitaros stovą iš muzikos prekių parduotuvės:

Gitaros stovas

O jei mėgsti žiūrėti TV, tai irgi laikyk gitarą kažkur po ranka, kad vos prasidėjus reklamai, galėtum nutildyt garsą ir 5-15 min. pagroti.


2. Neskubėk!

Tai yra daugelio jaunų pradedančiųjų gitaristų "liga". Norisi pagroti greitai, "kietai pavaryti", bet nepavyksta. Nes viskas susimala į jovalą, skamba nešvariai ir pilna klaidų. Ką daryti? Reikalas prioritetuose. Visada naudokis šiuo principu: 1-oje vietoje tikslumas (accuracy) , o tik po to greitis (speed). Ir neturėsi bėdų.


3. Surask sunkiausias vietas kūrinyje ir dirbk su jomis!

Bet kurioje dainoje ar kūrinyje būna sunkesnės vietos, kuriose tu strigsi. Tai gali būti kažkokie nepatogūs akordai, sunkiai išgrojama melodija, greičio ir tikslumo reikalaujanti vieta. Labai daug žmonių daro taip: groja dainą nuo pradžių ir sunkioje vietoje suklysta. Tuomet vėl pradeda groti nuo pradžių. Prieina tą pačią vietą ir vėl suklysta. Ir taip kartoja daugybę kartų kol galiausiai išmoksta arba pasiduoda. Toks mokymosi būdas yra labai neefektyvus, nes sugaištama daug laiko.

O kaip dirba "profai"? Iškart suranda sunkiausias vietas. Ir tas vietas "zulina". Iš pradžių labai lėtai, po to greičiau ir greičiau. Tuomet groja didesnį dainos gabalėlį, kad įkomponuotų tą sunkią vietą. Pagalvok ar tau verta "zulinti" ir tas vietas, kurios savaime išeina, nes yra lengvos. O juk taip bus, jei tu vėl ir vėl pradėsi nuo pradžių.


4. Įrašinėk tai, ką groji.

Įrašyk su kompiuteriu, mobiliuoju telefonu ar kitu įrenginiu savo grojimą, kad galėtum iš šalies pasiklausyti kaip groji. Išgirsi daug įdomių dalykų: tai pirštai kai kur netiksliai stygas prispaudžia, tai tempas "plaukioja", tai nėra sinchroniško abiejų rankų darbo ir t.t. Tuomet suprasi, kad išmokti groti dainą yra viena, o teisingai ją pagroti, be jokio užstrigimo - visai kas kita.


5. Geriausias būdas pačiam išmokti - mokyti kitus!

Dabar tau tai gali skambėti nerealiai: "Aš dar pats nemoku groti, o jau man siūlo mokyti kitus." Bet tiesa yra ta, kad jeigu tu moki nors vienu akordu ar kitu kokiu dalyku daugiau, tai tu gali to išmokyti kitą žmogų. O bemokant tau pačiam kils daugybė klausimų, į kuriuos tu norėsi rasti atsakymus. Tai privers tave pasigilint į kai kuriuos dalykus ir geriau juos suprasti.


6. Bendrauk su kitais muzikantais.

Bendraudamas su muzikantais (ypač gyvai) tu daug dalykų perimsi savaime. Taip pat galbūt gausi pasiūlymų pagroti kartu. Galbūt jūs apsikeisit gitaromis, efektais, žiniomis, nuorodomis į grupes, koncertus. Geriausia motyvacija mokytis - matyti šalia savęs super duper gerai grojantį draugą.


7. Klausyk, daug kartų klausyk tas dainas, kurias mokaisi groti.

Pastebėjau, kad mano mokiniai žymiai greičiau išmoksta dainą, jei ji jiems yra gerai žinoma. Tačiau, jei tu pradėjai mokytis kažkokią dainą, bet jos dar nesi klausęsis, tai niekada nevėlu tai padaryti.


Ir pabaigai, vieno garsiausių pasaulio gitaristų patarimas:

"Jeigu jums teks šluoti grindis, darykite tai geriau už visus. Jeigu norite išmokti groti gitara, atiduokite save šiam reikalui pilnai."Carlos Santana