Kaip skaityti TABus?

Tabulatūra (sutrumpintai angliškai  tabs) yra populiarus gitarinės muzikos užrašymo būdas. Dauguma gitaristų groja ne iš natų, o iš TABų, nes juos skaityti žymiai lengviau. Tokio užrašymo esmė yra, kad vietoj natų penklinės yra nupiešiamos gitaros stygos, o ant tų stygų išdėstyti skaičiai reiškia skirsnius. Taigi, norint perskaityti TABus reikia:

 1. Pasižiūrėti ant kurios stygos yra užrašytas skaičius
 2. Tą stygą prispausti tame skirsnyje, koks užrašytas skaičius

Visas sunkumas tik tame, kad tabulatūroje stygos žymimos apverstos aukštyn kojomis. T.y., kai mes grojame gitara, tai mūsų ploniausia (1-oji) styga yra apačioje, o TAB’uose ji yra vaizduojama viršuje. Tad iš pradžių reikia prie to priprasti.

Taip pat TAB’uose beveik niekada nebūna sužymėti pirštai ir pradedančiajam gali būti neaišku kuriuo pirštu reikia groti tą ar kitą natą. Bet siūlau naudotis pagrindine taisykle: ranką laikome tam tikroje pozicijoje ir kiekvienam kairės rankos pirštui skiriame po vieną skirsnį.

Paprastai TABais yra užrašomos melodijos, solo partijos arba sudėtingesnė gitarinė muzika, kurios akordais užrašyti neįmanoma.


2 tipų TAB'ai

Susidursi su 2 tipų TABais:

 • Senesnio tipo, kurie buvo užrašomi Microsoft Word, Wordpad, Notepad programomis. Tiesiog būdavo nupaišomos punktyrinės linijos ir ant jų sudėliojami skaičiai, reiškiantys skirsnius. Ritmo iš tokių TABų praktiškai buvo neįmanoma suprasti. Norint sugroti dainą iš tokio tipo TABų, reikdavo ją žinoti arba intuityviai nuspėti kokio ilgumo yra natos.

Gama C-dur (seni TABai)

 • Naujesnio tipo, sukurti tokiomis specialiomis kompiuterinėmis programomis kaip Guitar Pro arba PowerTab. Jos leidžia ne tik užrašyti TABus, bet dar juos ir pagroja (panašiai kaip midi tipo failus). Taip pat, įvairių ženklų pagalba, jos leidžia atvaizduoti daugybę įvairiausių gitarinių technikų. Naujesni TABai prie skaičių jau turi natų kotelius, rodančius kokio ilgio yra nata. Žemiau esančiame pavyzdyje visos natos yra ketvirtinės. Taip pat, kaip būna ir natose, nurodytas tempas ir metras:

Gama C-dur


Žemiau esančiame video paaiškinta kas yra tabulatūra (TABai) ir kaip ją skaityti:

Video turinys:

 • Kas yra TABai
 • Kaip skaityti TABus
 • Kaip groti nubraukimą (pull off)
 • Kaip groti slydimus (slide)
 • Kaip groti stygos tempimą (bend)
 • Kaip daryti vibrato
 • Kaip groti iš TABų "Metallica" - Nothing Else Matters įžangą

 


Iš kur gauti TAB'ų?

Abiejų tipų TABų yra pilna internete. Tereikia juos tik susirasti ir mokėti skaityti. Susirasti norimų dainų TABų galima per paieškos sistemą Google arba nuėjus tiesiogiai į svetaines, kuriose jie patalpinti. Viena iš didžiausių TABų talpyklų yra svetainė:

http://www.ultimate-guitar.com/

Joje šiuo metu yra apie  800.000 TABų! Taip pat rekomenduočiau tokias svetaines:

http://www.songsterr.com/

http://www.911tabs.com/

http://www.classtab.org/

Žinoma, dažnai tose svetainėse įkelti TAB'ai būna su klaidomis arba nebaigti. Taip yra todėl, kad juos ten įkelti gali bet koks žmogus. Ir jei jis turi daug entuziazmo, bet dar mažai patirties, tuomet taip ir nutinka. Bet jei daina sena ir populiari, tai labai didelė tikimybė rasti gerai sutabintą variantą.

Ypatingai prasti reikalai su lietuviškų dainų tabulatūromis (TAB'ais). Jų apskritai yra labai mažai. O ir tie, kurie yra, labai netikslūs ir dažniausiai nepilni.


Kaip kuriami TAB'ai?

Seno tipo TAB'us gali sukurti su standartinėmis Microsoft Word, Wordpad, Notepad programomis. Tačiau jei nori nori kurti šiuolaikiškus TAB'us, kuriuose būtų užrašytas ritmas, akordų bei dalių pavadinimai, rodomos (arba ne) natos, braukimo kryptys ir tie TAB'ai būtų grojami kompiuterio ir pagal juos būtų galima mokytis, tuomet tau reiktų įsigyti programą Guitar Pro:

Aš pats naudoju Guitar Pro 5 ir Guitar Pro 6 versijas, bet šiuo metu (2017 m.) jau yra Guitar Pro 7 versija.


Mano daryti TAB'ai

Nors internete TAB'ų pilna, bet dauguma jų padaryti atmestinai, su klaidomis. O lietuviškų dainų TAB'ų yra labai mažai.

Todėl kviečiu apsilankyti mano gitaros pamokų parduotuvėje. Čia tu gali įsigyti kokybiškų užsienietiškų ir lietuviškų dainų TAB'ų:

https://parduotuve.gitarospamokos.lt/produkto-kategorija/gitaros-tabulaturos-natos/

Kiekvieną savaitę parduotuvė papildoma 1-2 prekėmis. Galbūt kažkada čia rasi ir savo mėgstamos dainos TAB'us.