Septakordai

Septakordai atviroje pozicijoje

 

Išmokus pirmuosius 9 akordus, toliau vertėtų išmokti 9  septakordus atviroje pozicijoje:

  • mažoriniai – A7, B7, C7, D7, E7, G7.
  • minoriniai – Am7, Dm7, Em7.

Dėmesio! Internete ieškodami lietuviškos ar rusiškos dainos akordų, dažnai susidursite, kad reikia groti H7 akordą. Jį čia atitinka B7 akordas, nes aš naudoju anglišką-amerikietišką akordų žymėjimą. Jame akordai, sudaryti nuo si natos, žymimi raide B, o nuo sib – Bb.

Tuo tarpu Vokietijoje, Rusijoje, dar keliose šalyse (taip pat ir Lietuvoje) labiau paplitęs kitas žymėjimas. Jame akordai, sudaryti nuo si natos, žymimi raide H, o nuo sib – B.

Angliškas-amerikietiškas žymėjimas:

  • si = B
  • sib = Bb

Vokiškas-rusiškas žymėjimas:

  • si = H
  • sib = B


 Mažoriniai septakordai

 

A7 akordasB7 akordasC7 akordas

D7 akordasE7 akordasG7 akordas


Minoriniai septakordai

 

Am7 akordasDm7 akordasEm7 akordas (3 pirstai)

 

Čia gali parsisiųsti lapą PDF formate su “Septakordais atviroje pozicijoje”:


Kaip panaudoti septakordus?

 

  1. Septakordus pradėk naudoti kai nusibos groti vien paprastais akordais ir norėsi, kad tavo grojama muzika įgautų naujų atspalvių. Septakordas vietoj paprasto akordo tiks ne visada. Geriausia yra išbandyti praktiškai ir tada nuspręsti ar toje vietoje groti septakordą ar paprastą akordą. Remkis savo klausa ir skoniu. Pateiksiu pavyzdį. Tarkim yra daina iš 4 akordų: C-Am-Dm-G. Joje tu galėtum panaudoti net 3 septakordus ir gautum tokią akordų seką: C-Am7-Dm7-G7. Bet jei pabandytum vietoj C akordo groti C7, tai išgirstum, kad jis netinka.
  2. Dažnai internete, knygose ar natose rasi, kad reikia groti septakordą. Tuomet jį ir naudok.
  3. Tokie stiliai kaip bliuzas (blues), fankas (funk), džiazas (jazz) neįsivaizduojami be septakordų. Jie yra šių stilių pagrindas. Daugiau informacijos apie tai bus Pažengusiųjų skyrelyje.
  4. Taip pat septakordus gali panaudoti ir savo kūryboje.


Kas yra tie septakordai?

Evil

 

Septakordas yra akordas iš 4 natų. Paprasti akordai yra iš 3 natų, išdėstytų tercijų intervalais. O septakordą gauname prie paprasto akordo pridėję dar 1 natą tercijos intervalu.

Pvz., G akordas yra iš 3 natų: sol, si ir re. O G7 gausime jei prie tų trijų natų pridėsime fa natą.

G = sol + si + re

G7 = G + fa = sol + si + re + fa

Kodėl jie taip vadinami?

Tarp pirmos ir paskutinės akordo natos susidaro septimos intervalas, kuris žymimas skaičiumi 7. Intervalas muzikoje yra atstumas tarp 2 garsų. Daugiau informacijos apie intervalus muzikoje gali rasti čia.