Mediatoriumi (angl. pick) vadinamas specialus brauktukas, pagamintas iš plastiko ar kitų medžiagų. Jų yra įvairiausių rūšių, formų bei storių. Įsigyti galima kiekvienoje muzikos prekių parduotuvėje.
Dažniausiai naudojamas standartinis „351” mediatorius, kuris yra pats pirmas aukščiau esančiame paveikslėlyje. Kitų formų mediatoriai naudojami siekiant išgauti specifinius garsus, skambesį ar grojimo stilių. Aš pats asmeniškai naudoju tik standartinį, bet tu gali eksperimentuoti ir su kitokiais.
Mediatorius dažniausiai naudojamas grojant elektrine gitara, kiek rečiau akustine gitara. Itin retai jis naudojamas grojant klasikine gitara.
Kaip laikyti mediatorių?
Laikyti mediatorių reikia su dviem pirštais - nykščiu ir rodomuoju - taip, kaip parodyta žemiau esančiuose paveikslėliuose:
Kokį mediatorių naudoti?
Labai yra svarbu tinkamai pasirinktas mediatoriaus storis. Jį lengva nustatyti, nes beveik visada būna užrašytas ant paties mediatoriaus. Dažnai jo storis yra užrašomas milimetrais (mm). Bet būna ir kitokių žymėjimų:
- T (Thin - plonas, 0.46 mm)
- TM (Thin Medium - vidutiniškai plonas, 0.58 mm)
- M (Medium - vidutinis, 0.71 mm)
- MH (Medium Heavy - vidutiniškai storas, 0.84 mm)
- H (Heavy - storas, 0.96 mm)
- XH (Extra Heavy - labai storas, 1.21 mm)
Storesnis mediatorius paprastai naudojamas groti melodijoms, solo partijoms. Jis labiau tinka elektrinėms gitaroms:
Plonesnis mediatorius skirtas groti akordais ir dažniausiai naudojamas grojant akustine gitara:
Vidutinio storio mediatorius tinka grojant ir melodijas, ir akordus:
Geriausia turėti keletą įvairių storių mediatorių, kad galėtum pasirinkti sau patogų pagal atliekamą muziką. Taip pat verta turėti ir atsarginių, nes jie dažnai pasimeta arba sulūžta. Be to, po kažkiek laiko smailusis mediatoriaus galas nudyla ir su tokiu darosi sunku pataikyti į stygas.
Pradedantiesiems gitaristams mediatorius dažnai slysta iš rankų, tad irgi svarbus dalykas yra jo paviršius. Rekomenduoju naudoti su šiurkščiais ar dygliuotais paviršiais:
Taip pat gali išbandyti mediatorių su įduba, kuris irgi turėtų mažiau slysti iš rankų. Tik jis ne visiems būna patogus:
Kur laikyti mediatorius?
Yra sugalvota įvairiausių prietaisų: laikiklių, dėkliukų, stovelių, dėžučių, apyrankių, pakabukų ir diržų, kuriuose galima laikyti mediatorius.
Pats populiariausias yra lipnia juostele prie gitaros priklijuojamas mediatorių dėkliukas. Jį gali įsigyti muzikos prekių parduotuvėje. Telpa maždaug 5 mediatoriai:
Neturint nieko, po grojimo mediatorių galima tiesiog įkišti tarp stygų: