Vytautas Kernagis – Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj

Atlikėjas

Vytautas Kernagis (1951- 2008) – lietuvių muzikos, dainuojamos poezijos atlikėjas ir autorius, pramoginių renginių režisierius, televizijos laidų vedėjas. Užaugo aktorių šeimoje ir pats studijavo aktoriaus meistriškumą Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar LMTA). Po to neakivaizdžiai studijavo estrados režisūrą Maskvos A. Lunačiarskio teatro meno institute. V. Kernagis yra dainuojamosios poezijos pradininkas Lietuvoje. Jis sukūrė virš 200 dainų pagal savo paties, Sigito Gedos, Marcelijaus Martinaičio, Juozo Erlicko, Dalios Saukaitytės, Vinco Mykolaičio-Putino ir kt. žodžius. Grojo šiose grupėse:

Vytautas Kernagis-3

  • Aisčiai (1966–1968 m.)
  • Rupūs miltai (1970–1973 m.)
  • Kabaretas „Tarp girnų“ (įkūrėjas, 1979–1983 m.)
  • Dainos teatras (įkūrėjas, 1985–1991 m.)

Išleido visą eilę albumų ir kaip solo atlikėjas, ir su grupėmis (kabaretas „Tarp girnų”, „Dainos teatras” ir kt.). Pilną diskografiją rasi čia.

V. Kernagis vaidino filmuose: „Kai aš mažas buvau” (1968 m.), „Maža išpažintis” (1971 m., Beno vaidmuo), „Atsiprašau” (1982 m.), „Kažkas atsitiko” (1986 m.), „Anastasija” (2006 m.). Taip pat miuzikluose ir filmuose įdainavo įvairias partijas.

Daina

Dainą „Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj” V. Kernagis sukūrė pagal Marcelijaus Martinaičio eiles. Dainos tekste vaizdais kalbama ne tiek apie gamtą, kiek apie žmogaus savijautą, dvasinę būseną. Stipriausias eilėraščio įspūdis – raudona vyšnių spalva, gyvenimo ir gyvybės skonis, toks, kad pravirkt gali. Eilėraščio vaizdų ir minties branduolį sudaro nokstantis pasaulis ir nuolat prie jo besilenkiantis šienapjūtės dalgis.

Ši daina įėjo į pirmąjį V. Kernagio albumą „Akustinis” (1978 m.). Vėliau šis albumas buvo perleistas kasetės (1995 m.) ir CD pavidalu (2006 m.). Tai yra vienintelė daina tame albume atlikta pianinu. Visos kitos dainos buvo įgrotos akustine gitara. Tad teko daryti aranžuotę ir pianino partiją paversti gitaros partija.

Kaip groti

1. Daina yra valso tipo ir grojama, kaip muzikantai sako: „iš trijų ketvirtinių” arba „iš trijų”. Tai reiškia, kad vieną taktą sudaro trys ketvirtinės natos, iš kurių pirmoji lengvai akcentuojama (grojama truputį garsiau). Kad gauti tokį ritmą su gitara daroma taip:

su dešinės rankos nykščiu (p) grojamas bosas, o po to 2 kartus sinchroniškai kabinamos 3 apatinės stygos su likusiais pirštais (i, m, a).

Jei esi visai pradedantysis, pirmiausia gali pasitreniruoti groti be akordų, ant laisvų stygų.

2. Kad gražiau skambėtų, šioje dainoje yra kaitaliojamas bosas. Pvz., Am akordas grojamas iš pradžių nuo 5-os, o po to nuo 6-os stygos. Kad būtų lengviau įsiminti kaip vaikšto bosas, pasistenk suprasti patį principą:

arrow

Bosų kaitaliojimas

Bosais vadinamos 3 storiausios gitaros stygos (6, 5 ir 4) ir jas paprastai groja nykštys. Pirmiausia yra grojamas pagrindinis bosas. O pagrindinis bosas yra ta styga, nuo kurios mes visada braukiame ar renkame akordą. Po to yra grojamas pagalbinis bosas. Paprastai tai būna, šalia esanti storesnė arba plonesnė styga.

Kaip pavyzdį paimkim Dm akordą. Jis yra grojamas nuo 4-os stygos. Reiškia jo pagrindinis bosas bus 4-a styga, o pagalbinis bus 5-a styga.

3. Kai kuriuose akorduose keičiant bosą, tenka perkelti kairės rankos pirštą. Pvz.,  C akorde (žr. 17-18 taktus) 3-ias pirštas iš pradžių spaudžia 5-ą stygą, o po to jį reikia perkelti ant 6-os stygos (nes laisva styga netiks). Arba galima iškart sudėti pilnesnio pavidalo C akordą, kuriame būtų prispaustos 5-a ir 6-a stygos.

4. Tau teks išmokti keletą septakordų. Jie nėra sunkūs, išskyrus B7, kuris yra barre akordas. Jei sunkiai seksis tokį prispausti, pakeisk jį lengvesne versija.

5. Yra pora vietų, kur teks daryti perėjimus bosais. 20 takte reikia groti 3 natas ant 5-os stygos. Tą vietą reikia groti su 3 kairės rankos pirštais: III skirsnyje dėk 3-ią pirštą, II skirsnyje 2-ą pirštą, o I skirsnyje 1-ą pirštą. 28 takte naudok 3-ią ir 2-ą pirštus.

6. Pabaigoje reikia sulėtinti. Tiesiog atkreipk dėmesį į pastabas virš TAB'ų. O dar geriau - paklausyk originalaus įrašo.

Video pamoka

"Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj" video pamoką gali įsigyti gitaros pamokų parduotuvėje už 7 eurus. Joje detaliai, ŽINGSNIS PO ŽINGSNIO rodau kaip groti visą dainą. Pamokos trukmė -  34 min.

Sužinoti daugiau

 

Taip pat šios dainos video pamoka įeina į gitaros pamokų paketą "Gitara per 1 naktį". Apskritai rekomenduoju pasidomėti galimybe įsigyti programą "Gitara per 1 naktį". Su ja gausi daugybę bonusų, iš kurių vienas būtent ir yra "Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj".


Dėmesio! Dainą sudaro 3 lapai. Čia pateiktas tik 1-as lapas. Visą dainą (TAB’us pdf formate ir MIDI failą) gali atsisiųsti per nuorodas esančias žemiau.

 Vytautas Kernagis - Kai sirpsta vysnios Suvalkijoj_GitarosPamokos.lt

Čia gali parsisiųsti visos dainos TAB’us ir garso takelį MIDI formate:

 

Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj (dainos tekstas)

Žodžiai Marcelijaus Martinaičio, muzika Vytauto Kernagio

1. Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj,
Raudonos, kad pravirkt gali, –
Rasa ten laša nuo lelijų –
Kaip dalgio ašmenys – gaili.

Ir pjauna širdį tarsi dobilą
Lig gyvuonies, lig pašaknų,
O vakarais kažko taip tolima,
Kažko nėra, kažko nėra – lyg artimų.

2. Kokia tyla gyvybėn smelkias
Kasdienio židinio ugnim!
Tokia daina, kad užsimerkia
Dainuodami – lyg mirdami!

Lig pašaknų ten pjauna širdį,
Ten teka vandenys liūdnai.
Ir dulkės vieškelių dar šiltos –
Tarsi sodybų pelenai.

Improvizacija balsu ("Ta-ra-ra-ram...")

1. Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj,
Raudonos, kad pravirkt gali, –
Rasa ten laša nuo lelijų –
Kaip dalgio ašmenys – gaili.

Ir pjauna širdį tarsi dobilą
Lig gyvuonies, lig pašaknų,
O vakarais kažko taip tolima,
Kažko nėra, kažko nėra – lyg artimų.

Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj...